Určitě jste už slyšeli, jak Zelení všechno brzdí. Tu důležitou výstavbu, tam těžbu hnědého uhlí, onde rozhodnutí o prodeji obecních pozemků.
Ano, je to tak, na Zelené je potřeba si dávat pozor. A funguje to i opačně. Zelení taky dávají na spoustu věcí pozor. Na to, jestli úřady rozhodují ve stavebním řízení nestranně, spravedlivě a jestli nezanedbaly něco důležitého, co by později mohlo zásadně znepříjemnit život v okolí vznikající stavby. Na to, abychom zbytečně neproměnili v měsíční pustinu další část naší krásné a cenné krajiny s čím dál tím cennější a vzácnější zemědělskou půdou. Na to, aby si místní politici neprůhledně nepřihrávali důležitý a strategický veřejný majetek svým kamarádíčkům.
Někdy to zdržuje, to je pravda. Ale stejně jako ten nejrychlejší sporťák, ani naše chvátající společnost se bez dobře fungujících brzd neobjede. Naopak, čím rychlejší stroj, tím kvalitnější brzdný systém potřebuje.
Člověka to otravuje, když se jedná o přípravu silnice, po které už chtěl dávno jezdit. Pečlivější a šetrnější přístup ale ocení v momentě, kdy mu má taková silnice vést před domem. Nejlépe je ale vidět na příkladu dálnice D8 přes České středohoří. Její otevření se neuvěřitelně vleklo, doposud není kvůli sesuvu plně průjezdná, kvůli nestabilnímu podloží je stále velmi nebezpečná, z téhož důvodů stála mnohonásobně víc, než byl původní rozpočet, nemluvě o mimořádně nákladné údržbě. Ekologové toto vše říkali od začátku. Kdyby jim stát dopřál sluchu a zabrzdil původní projekt včas, dálnice mohla být postavena rychleji, levněji a byla by bezpečnější. Brzdy jsou zkrátka potřeba, i když někdy nejsou dost silné a nepovede se dobrzdit.
Důležité je také si uvědomit, že zdaleka ne všechny ekologické aktivity jsou spojeny se Stranou zelených. Často jsou za nimi jednotlivci, kteří s politikou ani Stranou zelených nemají nic společného. Některé takové akce Zelení podporují, jiné nikoli. Rozhodující je pro Zelené vždy to, aby byly dodržovány zákony. A aby aktivity, které podporují, byly směřovány k budoucnosti, k moderní společnosti a moderním technologiím. Jako například snahy omezit zastaralou technologii výroby elektřiny z hnědého uhlí. Tento způsob výroby energie nás totiž jen zdržuje a oddaluje přechod k ekologičtější, obnovitelné energetice, bez které se stejně neobejdeme.
Je to totiž paradox: Zelení jsou brzda, ale zároveň důsledně posouvají naši společnost dopředu, směrem k budoucnosti. K šetrné energii, ke kultivované, nezkorumpované společnosti, ke kvalitnějšímu vzdělávání, ke státu, co nenechá na holičkách ani ty nejslabší.
Michal Kudrnáč – lídr kandidátky královéhradeckého kraje, zastupitel města Náchoda