Kde stojí Zelení. Aby bylo jasno!

Všiml jsem si u politických stran ve volební kampani paradoxního chování. To chování je sice logické, ale mrzí mě. O čem mluvím? O tom, že často upozorňujeme především na chyby těch stran, které jsou nám v určité oblasti blízké a jejichž voliče chceme přetáhnout k sobě. Proto jsem se rozhodl napsat tenhle text, kde chci vyzdvihnout něco, co považujeme za tak samozřejmé, že to občas zapomínáme zdůraznit.

 

Věřím, že Strana zelených nabízí politiku, která je v českém prostředí výjimečná. Náš program akcentuje ochranu přírody, občanskou společnost s důrazem na individuální svobodu, lidská práva a solidaritu.

 

Chráníme přírodu.

Vnímáme ji jako hodnotu samu o sobě,  odmítáme na ni nahlížet jen jako na zdroj surovin, který si můžeme přivlastnit a využít. Nechceme prolomení těžebních limitů uhlí – máme nadprodukci elektřiny a vyvážíme jí. Nechceme dálnici přes zdroj pitné vody, věříme, že se dá najít rozumnější řešení. Nechceme intenzivní zemědělství, které škodí krajině a je příčinou střídání sucha a povodní. Nechceme velké turistické rezorty a těžbu dřeva v národních parcích. Nechceme zastavět ornou půdu.

 

Stojíme za občanskou společností, individuálními svobodami a lidskými právy.

Nechceme vyloučit veřejnost ze stavebních řízení. Nechceme zpochybňovat zločinnou povahu předlistopadového řežimu. Nechceme oligarchii. Chápeme politiku jako službu veřejnosti, stojíme za dělbou moci. Odmítáme překračování pravomocí a nedodržování povinností vyplývajících z politického mandátu. Věříme projektu Evropské unie, kterou vnímáme mimo jiné i jako garanta lidských práv.

 

Chudoba je pro nás zásadním tématem.

Nechceme mávnout rukou nad bezdomovectvím. Chceme řešit sociální situaci chudobou ohrožených lidí, jako jsou senioři nebo samoživitelé a samoživitelky. Nechceme ghetta, podporujeme programy začleňování menšin. Považujeme za problém, že člověk, který pracuje, má příjem pod hranicí chudoby.

 

Abych celou věc zkrátil a byl konkrétní. Pokud SPD sahá na svobodu vyznání nebo pokud KSČM ústy svých vlivných členů hlásá, že Milada Horáková si svůj trest zasloužila, a že okupace Československa v roce 1968 je obhajitelná, jsou pro nás jako partneři nepřijatelní. Velmi kriticky se stavíme i k politice Andreje Babiše (za velmi varovné považujeme například to, že odstranil uvnitř svého hnutí  demokratické mechanismy a může z pozice předsedy libovolně měnit kandidátky, prostě teď může řídit své hnutí jako firmu) a prezidenta Miloše Zemana (připomeňme si jím způsobenou ústavní krizi při odvolávání ministra, či jeho nekoordinované angažmá v zahraniční politice). Jsme názorově hodně daleko od ODS. Je třeba, aby opět zaznělo, že, i když je ve volební kampani často kritizujeme a existují nikoli nepodstatné programové neshody, umíme si na sněmovní úrovni představit spolupráci se Sociální demokracií, TOP 09, Lidovci, Piráty a hnutím STAN. Jen, aby v tom bylo jasno.

 

Filip Pýcha – kandidát do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Stranu zelených v Královéhradeckém kraji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *