V nedávné době proběhla po celé České republice série demonstrací za demokracii. Záměrně říkáme za demokracii, ne proti Andreji Babišovi. Ten je totiž proti demokratickému právnímu státu – doufejme – moc malý hráč. Na demonstraci ve Dvoře Králové nad Labem přítomné nejvíce zaujal projev Filipa Pýchy, člena rady naší krajské organizace, který vám proto zde celý přinášíme.
Vážené dámy, vážení pánové,
předpokládám, že stejně jako to za chvíli udělám já, i ostatní řečníci se budou vyjadřovat především k osobě premiéra v demisi Andreje Babiše. Abych se trochu odlišil, nechám si toto téma na závěr a začnu trochu odjinud.
Jak se přibližoval termín dnešní demonstrace, pročítal jsem reakce lidí na internetu. Především mě zajímaly reakce těch, kteří Andreje Babiše podporují. Velmi častým komentářem bylo: „Milion chvilek pro demokracii? Směšné. Nerespektujete výsledek voleb! Podle nás jste to vy, kdo se staví proti demokracii. Jak vy si vlastně tu demokracii představujete?”
Tedy pár slov k demokracii. V první řadě, nedemonstrujeme proti výsledkům voleb. A jak si tu demokracii představujeme?
Demokracie stojí kromě politické soutěže také na:
– dělbě moci zvolených zástupců
– a na respektování individuálních práv a svobod občanů.
Dělba moci znamená, že každý vykonavatel státní moci má v rámci své funkce jasný mandát, mimo jehož rámec nesmí konat. Dělbou moci se zabývá Ústava a cílem je zabránit koncentrace moci do jedněch rukou. Z tohoto principu vyplývá mimo jiné i nezávislé konání policie a soudů.
Individuální práva a svobody jsou popsány v Listině základních práv a svobod, která je spolu s Ústavou součástí českého ústavního pořádku. Práva a svobody v této Listině jsou – cituji – „nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné“.
Volby, ačkoli jsou nedílnou součástí demokracie, ještě samy o sobě plnohodnotnou demokracii nedělají. Odmítáme demokracii zúžit jen na politickou soutěž, kdy po odevzdání hlasů si politici během volebního období dělají, co se jim zamane.
Dnešní demonstrace, na které jsme se sešli, se koná na podporu petiční akce Milion chvilek pro demokracii. Tato petice vyzývá Andreje Babiše, aby se vzdal funkce premiéra.
Měl by pan Babiš rezignovat? Vysvětlím dva důvody, proč si já osobně odpovídám na tuto otázku: ANO.
Připadá mi zvláštní, že je potřeba obhajovat něco tak banálního a donedávna samozřejmého, jako to, že premiérem nemá být trestně stíhaný člověk. Na trestní stíhání nestačí nepodložené udání. Zahájení trestního stíhání znamená, že vyšetřovatel a státní zástupce mají seriózně podložené podezření z porušení zákona. Ctím presumpci neviny pro občana Andreje Babiše, ale podobně, jako je policista podezřelý z trestného činu postaven mimo službu, mělo by přeci totéž platit pro premiéra. Jedině tak se vyhne podezření z ovlivňování svého případu skrze ministry vnitra a spravedlnosti.
Připadá mi zvláštní obhajovat něco tak banálního a donedávna samozřejmého, jako to, že je rozdíl mezi vládou, která se těší důvěře Sněmovny a vládou v demisi bez důvěry. Andrej Babiš řekl – cituji – „Vláda pracuje, funguje normálně a nevidíme rozdíl v tom, jestli jsme v demisi s důvěrou nebo bez důvěry.” Nadto prezident Zeman opakovaně říká, že může nechat vládu bez důvěry vládnout libovolně dlouho.
Ústava sice nestanoví časové limity pro vládu v demisi, ovšem výslovně říká, že kabinet je odpovědný Sněmovně. Vládě bez důvěry chybí základní předpoklad její existence, proto by měla vládnout co možná nejkratší dobu a během svého působení by neměla přijímat zásadní opatření.
Tady přeci nejde o nesouhlas s vládní politikou. Pane Babiši, nevidíte sám, že vaše situace vám znemožňuje vykonávat váš úřad bez podezření z postranních úmyslů. Věřil byste vy trestně stíhanému premiérovi, který se například chystá přeobsadit ředitele GIBS? Pane Babiši, na rozdíl od toho, co jste řekl, bez důvěry Sněmovny nemáte mandát k tomu, aby vaše vláda plnohodnotně vládla. Pane Babiši, fakt,že jste premiérem podrývá důvěru v základní demokratické mechanizmy. Postavte se k tomu čelem.
Děkuji za pozornost.