Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje v pondělí odmítlo přijmout usnesení, které navrhoval náš staronový krajský zastupitel Martin Hanousek. Žádal v něm, aby kraj zaujal negativní postoj k žádosti Elektráren Opatovice o udělení výjimky z emisních limitů oxidů dusíku na 8 let a rtuti na 6 let. Za zmínku stojí třeba i to, že podobný negativní postoj k udělení výjimky již zaujal i sousední Pardubický kraj a Martinovo usnesení bylo formulováno velmi obdobně.

Výsledek? Tři hlasy našeho zastupitelského klubu pro, celý zbytek zastupitelstva PROTI. Zamrzelo to především u Pirátů. Nepříjemným (ale ne zas tak velkým) překvapením pak pro nás je postoj krajského radního pro životního prostředí Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL, z jehož úst během rozpravy vycházely místy až neuvěřitelně relativizující a bagatelizující komentáře. Silnými slovy obvykle šetříme, ale v situaci, kdy člověk, jenž má v gesci právě životní prostředí, hovoří o tom, jak je jednotlivé zájmy třeba poměřovat a jak „nelze myslet jen na životní prostředí, ale i třeba na aspekt ekonomický“, jde podle nás o učebnicový příklad kozla zahradníkem. Nejde přitom o nějaký marginální problém. Udělení výjimek dlouhodobě ziskovému soukromému podniku Elektrárny Opatovice povede k prodloužení stávajícího stavu, kdy komíny proletí celé vlaky uhlí denně.

Na laxnost současného vedení kraje tak svým zdravím doplácíme všichni. A co je snad ještě horší: jen tak se to nejspíš nezmění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *