Deník: ‚Vedení města je slabé, nechrání ho,‘ tvrdí Hanousek

Hradec Králové /ROZHOVOR, NÁZORY/ – Debata Deníku: Stadion s obchodním centrem? Nebo ne?: Je hlasitým odpůrcem Parku Malšovice, 
což ukázal také při debatě v kině Centrál. Opoziční zastupitel Martin Hanousek kritizuje také chování města v tomto projektu. „Je netransparentní,“ říká.

Ostře se opírá do chování města v kauze Parku Malšovice.

„Máme slabé vedení, které není schopné bránit zájmy města,“ tvrdí Martin Hanousek, zastupitel za Změnu pro Hradec (Strana zelených a nezávislí kandidáti).

Rozhovor s ním je čtvrtým dílem Debaty Deníku k problému stavby nového fotbalového stadionu. V posledním sobotním díle si přečtěte interview s architektem Tomášem Vymetálkem, tvůrcem nového územního plánu.

Pane Hanousku, v čem podle vás vedení města nechrání zájmy jeho obyvatel?
Chápu, že musíme vstupovat do kontaktu s velkými společnostmi. Ale to jsou žraloci a my jako zastupitelé musíme bránit veřejný zájem. 
A to vedení města nedělá, je slabé a není toho schopné.

Kdo konkrétně?
Hlavně to vyčítám panu náměstku Vedlichovi, který má pod sebou tuto oblast.

V čem je podle vás největší problém Parku Malšovice?
Je tady několik okruhů. Zaprvé odborná stránka. Někteří hradečtí architekti, a to nemyslím jen ty z Kruhu pro občanskou společnost, tvrdí, že urbanisticky a dopravně tam takto velká stavba nepatří.

A další důvody?
Projekt je netransparentní a nevýhodný pro město. Je nehoráznost, že jsou smlouvy tajné, například ta o marketingové podpoře klubu. Výběr vítězné firmy byl netransparentní, navíc nyní je projekt úplně jiný, než společnost ECE slibovala.

V čem?
ECE slibovalo slovy pana Jaucha, že vstoupí jako většinový vlastník do fotbalového klubu. Je dlouhodobě neudržitelné, aby město vlastnilo klub, pak nevedou fotbal profíci, ale politici. Dále je to například zachování lízátek, lávka přes Orlici nebo hotel. Ani jedno už neplatí. Ale především vidím, že město nemá peníze na takto předražený a megalomanský projekt.

Opravdu si myslíte, že je mimo možnosti Hradce?
Bavíme se o půl miliardě korun. Přitom má město jiné problémy, například nedostatek míst ve školkách, některé ulice nejsou vydlážděné. Zavážeme se a po volbách se může zjistit, že na to město nemá. Šokovalo mě vyjádření pana Vedlicha v Centrálu, kde zničehonic prohlásil: Tak si vezmeme úvěr. Neříkám, že rekonstrukce stadionu není potřeba. To je, ale skromnější.

Může se stát, že zastupitelé schválí v březnu odstoupení 
od projektu?
Velká část by chtěla odstoupit, o tom jsem přesvědčený. Ale ví se, že už se investovalo hodně městských financí a také politického kapitálu. Je těžké si přiznat, že odpůrci měli pravdu.

 

Spor o stadion: Stavět skromnější, nebo se rozmáchnout?

Hradec Králové – Je to zásadní část bitvy o Park Malšovice. Klíčová otázka totiž zní: Jaký fotbalový stadion vlastně Hradec potřebuje?

„Nadčasový, moderní, kde se budou moci hrát mezinárodní zápasy,“ říká Richard Jukl, ředitel FC Hradec.

V překladu to znamená stavbu, jež je součástí nynějšího projektu. Tedy s kapacitou 12 tisíc diváků a s cenou 620 milionů.

„Nevím, kde se tahle kapacita vzala. Myslím, že by město mělo jít skromnější cestou,“ oponuje Martin Hanousek, kritik projektu a zastupitel za Změnu pro Hradec.

On i další příznivci této varianty hovoří o tom, že by se cena dala stlačit na 300 milionů korun.

„Na to by město mělo,“ řekl před časem i Martin Soukup, náměstek primátora.

„Nikdo nemůže říkat, že je to účelové číslo, když už vzešlo také z kanceláře hlavního architekta města,“ tvrdí Hanousek.

„Jenže to bychom měli jednu tribunu a k tomu tři montované,“ argumentuje Jukl jednoduchostí takové stavby. Fotbalový šéf se samozřejmě bije za lepší stadion, chce mít luxusní domov pro mužstvo, které v představách fanoušků patří do elitní soutěže.

Zda se splní jeho přání, by mělo rozhodnout březnové zasedání zastupitelstva, které může nakázat městu, aby odstoupilo od projektu Parku Malšovice.

A také (ne)úspěšnost správní žaloby podané odpůrci ke krajskému soudu.

Každopádně – jak už přiznal primátor Zdeněk Fink – se už městští architekti zabývají také skromnější variantou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *