Náchodští zelení podpoří senátní kandidaturu B. Moldana

Náchodští Zelení do podzimních senátních voleb nebudou nominovat vlastního kandidáta. Místo toho podpoří Bedřicha Moldana, kandidáta TOP 09. Profesor Moldan celou svou profesní dráhou garantuje zodpovědný a zcela konzistentní přístup k životnímu prostředí, který je i základním východiskem politiky Strany zelených.

Prof. RNDr. Bedřich Moldan, dr. h. c., se hned v roce 1990 stal prvním ministrem životního prostředí České republiky. Vystudovaný analytický chemik se environmentálním otázkám věnuje již od 70. let minulého století, v současné době přednáší ekologii na Univerzitě Karlově a je ředitelem Centra pro otázky životního prostředí. Působil v řadě významných funkcí doma i v zahraničí. V letech 1998 až 2001 byl např. generálním tajemníkem Mezinárodního výboru pro životní prostředí (SCOPE), v letech 2000 až 2001 byl předsedou Komise pro udržitelný rozvoj OSN. Z řady významných ocenění obdržel mj. v roce 1992 Čestné ocenění Konference OSN o životním prostředí a rozvoji, či v roce 2010 v Šanghaji Cenu SCOPE/Zhongyu Environmental Award. Je autorem mnoha vědeckých publikací. Politicky se angažuje od listopadu 1989 prakticky nepřetržitě, v letech 2004 až 2010 byl senátorem.

Podpora Bedřicha Moldana je vázána na jeho působení v oblasti životního prostředí a není svázána s podporou politiky TOP09,“ uvádí se v usnesení přijatém Radou krajské organizace Strany zelených Královéhradeckého kraje. „Usnesením jsme chtěli zdůraznit, že jsme si vědomi zásadních programových rozdílů mezi Zelenými a stranou TOP09, které se nejvíce projevují zejména v názorech na sociální politiku či na regulaci hazardu. Nechceme, aby bylo možné vykládat podporu senátního kandidáta jako souhlas s vládním působením této strany. Na druhou stranu lze najít i rozsáhlejší styčné plochy. Obě strany patří například k nejvíce proevropsky orientovaným. Vzhledem k tomu, že Bedřich Moldan je i předsedou Expertní komise TOP 09 pro životní prostředí, doufáme, že i v této oblasti budeme nacházet shodu,“ vyjádřil se k podpoře Moldanovy kandidatury předseda krajské organizace Strany zelených Jan Balcar.

Senátní obvod, kde Bedřich Moldan kandiduje, zahrnuje dvě chráněné krajinné oblasti, řadu přírodních památek a představuje mimořádně krásnou a cennou krajinu. Aktuálně zde navíc řešíme zásadní problémy s hrozbou těžby břidlicového plynu na české straně hranic a uranu v Polsku. Vzhledem k rozsáhlým zkušenostem a významným mezinárodním kontaktům profesora Moldana věříme, že jeho vítězství v náročném senátním klání bude pro náš region obrovským přínosem,“ nešetří optimismem člen krajského předsednictva TOP09 a náchodský radní Ing. Aleš Cabicar.

„Profesor Moldan je v oblasti ekologie erudovaný a uznávaný odborník, jakých je v současné české politické scéně poskrovnu. Jeho úspěch v senátních volbách považujeme za nesmírně důležitý i proto, že Ministerstvo životního prostředí je pod vedením Tomáše Chalupy prakticky v rozkladu, a v důsledku tlaku ODS a vlivu prezidenta Klause dochází k alarmující erozi environmentální legislativy na všech úrovních,“ upřesnil důvody, které náchodské Zelené vedly k podpoře kandidatury B. Moldana, předseda místí Základní organizace Strany zelených Michal Kudrnáč.

Ve dnech 27. a 28. června navštíví Bedřich Moldan senátní obvod, ve kterém bude na podzim kandidovat. Ve čtvrtek 28. června od 10:00 se k tématu jeho kandidatury, programových priorit, podpory a otevření kanceláře uskuteční v náchodském hotelu Beránek tisková konference. Kromě prof. Moldana se jí zúčastní i regionální představitelé TOP09 a Strany zelených.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *