Hradečtí Zelení podpořili Schwarzenberga

Rada krajské organizace Strany zelených Královéhradeckého kraje vyzvala v úterý 15. ledna 2013 vedení strany k podpoře Karla Schwarzenberga ve druhém kole prezidentské volby. Hradečtí Zelení se též tvrdě vymezili proti politickému stylu reprezentovanému Milošem Zemanem. Zároveň však zdůraznili, že podpora Schwarzenbergovi se vtahuje výlučně na jeho osobu, nikoli na stranickou či vládní politiku strany TOP09.

„RKO SZ Královéhradeckého kraje vyzývá Předsednictvo SZ, aby ve druhém kole prezidentských voleb podpořila kandidáta Karla Schwarzenberga“, začíná přijaté usnesení. Dále pokračuje upřesněním: „Podpora prezidentského kandidáta není v žádném případě podporou politiky TOP09 ani současného Nečasova kabinetu. RKO SZ Královéhradeckého kraje podporuje kandidaturu Karla Schwarzenberga zejména pro jeho osobní proevropské a environmentální postoje. RKO považuje Karla Schwarzeberga za osobnost, která bude schopna alespoň dílčím způsobem navázat na havlovské pojetí prezidentské funkce.“

„Zelení v žádném případě nemohou v žádné formě podpořit současnou Nečasovu vládu s její antievropskou a asociální politikou. Odmítání regulace hazardu, promyšlená likvidace ekologické agendy či kulturní ignorantství, to jsou jen některé problémy, za něž nese strana TOP09 odpovědnost. Schwarzenberg, jako její předseda a místopředseda vlády, se z této odpovědnosti nemůže vyvázat a rozhodně pro nás není ideálním kandidátem.“ nešetří kritikou vlády předseda krajské organizace Jan Balcar. „Přesto se domníváme, že osobní postoje Karla Schwarzenberga, jako člověka mimořádně kulturního, hluboce ekologicky cítícího a bytostného Evropana, s těmito okruhy vládní politiky nekonvenují. V případě jeho zvolení pak bude moci tyto svoje politické priority uplatnit výrazněji, než jako člen opačně naladěného kolektivního orgánu.“

„RKO se zároveň domnívá, že pokud by se prezidentem ČR stal Miloš Zeman, jako reprezentant proruské, protiekologické a agresivní politiky přímo navazující na období opoziční smlouvy, mělo by to na českou společnost devastující účinky.“ To je závěr usnesení, přijatého Radou Královéhradeckých zelených.

„Osobně považuji celé Schwarzenbergovo současné vládní angažmá za velmi nešťastné a lidsky by pro mne bylo mnohem srozumitelnější, kdyby na vládní post již dávno rezignoval. Přesto se domnívám, že je o několik řádů vhodnějším kandidátem na prezidentskou funkci, než je Miloš Zeman. Ten totiž představuje esenci toho nejhoršího z celé naší polistopadové politické scény. K aroganci, ideologické zaslepenosti a cynickému redukování politiky na pouhou technologii moci, kterou známe již od Klause, přidává Zeman ještě vulgaritu a populismus toho nejhrubšího zrna. Zvolení Zemana prezidentem by tak znamenalo nejen pokračování v Klausově linii, ale vzhledem k frustraci a znechucení značné části české společnosti by mohlo představovat i reálné nebezpečí zhroucení otevřeného demokratického politického systému tak, jak jej dnes známe“, vysvětlil závěr přijatého usnesení krajský místopředseda Michal Kudrnáč.

Kontakty:
Mgr. Jan Balcar, Ph.D., předseda KO SZ KHK Mail: balcar@kjh.cz Tel.: 777 851 871
Michal Kudrnáč, místopředseda KO SZ KHK Mail: michal.kudrnac@zeleni.cz Tel.: 608 581 321

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *