Dárek pod stromeček pro naši Zemi pro všechny Zelené!

Milí Zelení,
jak jistě již mnozí z Vás víte, jedna z největších ekologických katastrof na naší Zemi se aktuálně odehrává v tropech jihovýchodní Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Má jméno palmový olej a nejde tu zdaleka jen o tygry, slony, levharty, orangutany či gorily, ale i o tamní obyvatele (zapomeňme na pohádky korporátních společností o tom jak jsou plantáže pro místní lidi životně důležité a dávají jim práci a ekonomický rozvoj – velmi dobře je to vyvráceno např. ve filmu Zelená poušť, který rozhodně doporučuji ke shlédnutí zde: http://stoppalmovemuoleji.cz/videa.php ), dále zničenou půdu, otrávenou vodu v řekách, otrávenou vodu na pobřeží s mrtvými delfíny, krokodýly, korály a sem tam i dokonce mrtvou „mořskou pannou“, neboli dugongem. Ale jde i o celosvětové už o takhle dost rozhaprované klima, což má už vliv i (nejen) na naše „lesní plantáže“ – viz třeba aktuálně zde: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/smrky-zrejme-zmizi-z-nasich-lesu-nebude-tu-pro-ne-vhodne-klima

případně ještě tohle, protože ono to s těma smrkama dost zásadně souvisí:
http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-v-antarktide-objevili-jezero-a-tzv-ledovcove-mlyny-a-neni-to-dobra-zprava

Každoroční požáry z vypalování deštných lesů chrlí do atmosféry další tuny a tuny skleníkových plynů, ale i jedovatých plynů (včetně dioxinů) vznikajících nedokonalým hořením vlhkých či mokrých materiálů. Fakt mne aktuálně nenapadá závažnější celosvětový ekologický problém, který by se měli Zelení snažit pomoci řešit než je tento! Tím spíše že jej máme možnost ovlivnit přímo z ČR! Každý z nás!

Dopuručuji ke sledování nedávno spuštěný web www.BezPalmaku.cz, který spustil zelený zastupitele a pražský předseda Ondřej Mirovský.

Antipalmařská kampaň je dnes v ČR spolu s kampaní v Indonésii (na které se ale rovněž v nemalé míře podílejí Češi) nejúspěšnější na světě. Aktuálně se proto logicky už snažíme vytvořit i celosvětovou Koalici proti palmovému oleji, máme už dohodnutou spolupráci s partnery v Asii, Africe i západní Evropě, přímo se snažíme rozpumpovat kampaň v Polsku či na Slovensku, připravujeme mezinárodní Den bez palmového oleje (1.února) a zkrátka se to snažíme hrnout opravdu ve velkém. Nikdy v historii ještě Češi nebyli tolik zodpovědní za likvidaci pralesů jako je tomu dnes, ale zároveň ještě nikdy v historii neměli tak velkou šanci to napravit a to dokonce možná celosvětově!

Potřebujeme ale i Vaši pomoc! Na FCB aktuálně máme v Koalici proti palmovému oleji přes 19 tisíc fanoušků (= jen o 4 tisíce méně než kolik má fanoušků Strana Zelených) a také přes 180 členů, včetně zoologických a boanických zahrad, záchranných stanic, škol, nevládních organizací, biologů, lékařů, veterinářů,…(http://stoppalmovemuoleji.cz/clenove.php).
Prosíme pomozte nám dostat toto téma více mezi Zelené i své nejbližší a přátele. Připojte se prosím k připravovanému Dni bez palmového oleje, „lajkněte“ a „sledujte“ nás na FCB, pošlete nám alespoň padesátku či stovku (ať máme finance na rozjezd celosvětové kampaně – podrobnosti zde: http://stoppalmovemuoleji.cz/podpora.php), dejte vědět že nechcete palmový olej ve vašem oblíbeném obchodě, pekařství, cukrářství, benzinové pumpě,...ale hlavně se mu snažme co nejvíce vyhýbat ;). Už jsou nás desetitisíce a trh na to vážně reaguje! 

Děkuji všem za jakoukoli pomoc a podporu a přeji pěkné „bezpalmáčové“ prožití vánočních svátků a šťastný Nový rok,

s přátelským pozdravem David Číp, Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř a odborný poradce Koalice proti palmovému oleji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *